Warning: Creating default object from empty value in /home/hjtferha/public_html/plugins/flexicontent_fields/fcloadmodule/fcloadmodule.php on line 134

Tavsiye Et. Yazdır

DEVLETİN SAĞLIK FİNANSMANINI ÜSTLENME NEDENLERİ

Görüntüleme Sayısı
: 54608 Görüntüleme
İçerik Türü
Makale
Yazar/lar
Ferhat SAYIM
İlgili Ders/Eğitimler
Sağlık Ekonomisi
Sağlık Yönetimi
Varsa İlgili Araştırma/Proje
Özet

DEVLETİN SAĞLIK FİNANSMANINI ÜSTLENME NEDENLERİ

 

Yazar: Ferhat SAYIM*

Özet

Bu çalışmada gerek devlet bütçesi içindeki payı gerekse de GSMH'ye oranı itibariyle ölçülen ve uluslararası karşılaştırmalara konu olan sağlık harcamalarının devlet tarafından üstlenme nedenlerine ilişkin literatür bilgi derlenmektedir. Liberal ekonomilerde bile önemli yer tutan kamu ekonomisinin önemli bir ayağı olan sağlık harcamalarını devlet niye üstlenmektedir veya niye üstlenmelidir. Bu sorunun cevabı sistematik ve başka türlü harcamalarda da ele alınabilecek ölçütler çerçevesinde ele alınmaktadır. Makalede üstlenme sebepleri özellikle kamu ekonomisi çerçevesinde ele alınan dört kavramla birlikte ele alınmakta ayrıca sağlık kurumlarında ifa edilen fonksiyonlar ana başlıklarda ifade edilmektedir.

Anahtar Kelimeler: Sağlık Hizmeti, Sağlık Ekonomisi, Sağlık Hizmeti Özellikleri, Sağlık Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlığın Finansmanı* Yalova Ün.İİBF.Öğretim Üyesi-www.ferhatsayim.net-(Makale konusunu geniş sayılabilecek “piyasa ve etik” bağlamında kaynakçada bilgileri yer alan “Sağlık Piyasası ve Etik” kitabında inceleyebilirsiniz. )

Yayınlandığı Dergi
Sayfa Gezinti
Önceki [4] Sonraki [34]

Tanımlanmış Sayfalardaki İçeriklerin Sorumluluğu Sayfa Sahipleri Üzerindedir.!!!İçerik, Akademik Metin ve Araştırma Metinlerini Kaynak Göstermeden Kullanmayınız!!!