Warning: Creating default object from empty value in /home/hjtferha/public_html/plugins/flexicontent_fields/fcloadmodule/fcloadmodule.php on line 134

Tavsiye Et. Yazdır

TIBBİ ETİK VE DEONTOLOJİ KAVRAMLAR

Görüntüleme Sayısı
: 59911 Görüntüleme
İçerik Türü
Makale
Yazar/lar
Ferhat SAYIM
İlgili Ders/Eğitimler
Sağlık Ekonomisi
Sağlık Yönetimi
Varsa İlgili Araştırma/Proje
Özet

TIBBİ ETİK VE DEONTOLOJİ KAVRAMLARI

Yazar: Ferhat SAYIM*

Özet

Bu çalışmada tıbbi etik ve deontoloji kavramları çeşitli alt başlıklarda ele alınmaktadır. Tıbbi etik ile ilgili temel mevzuat ve bu çerçevede temel etik alanlar ortaya konmaktadır. Hekimlerin ve Sağlık Kurumlarının Tanıtım ve Reklam Faaliyeti İle İlgili Hukuki Düzenlemelere değinilmektedir. Tıp Etiği Temel İlkeleri, Aydınlatılmış Onam İlkesi, Dürüstlük ilkesi, Yaşama Saygı İlkesi, Yarar Sağlama-Zarar Vermeme İlkesi, Adalet İlkesi, Özerklik İlkesi, Yasallik İlkesi alt başlıklarında incelenerek tanımlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Sağlık Hizmeti, İş Etiği, Deontoloji, Tıbbi Etik, Etik Sorunlar, Sağlık Kurumları Yönetimi,* Yalova Ün.İİBF.Öğretim Üyesi-www.ferhatsayim.net-(Makale konusunu geniş sayılabilecek “piyasa ve etik” bağlamında kaynakçada bilgileri yer alan “Sağlık Piyasası ve Etik” kitabında inceleyebilirsiniz. )

Yayınlandığı Dergi
Sayfa Gezinti
Önceki [33] Sonraki [5]

Tanımlanmış Sayfalardaki İçeriklerin Sorumluluğu Sayfa Sahipleri Üzerindedir.!!!İçerik, Akademik Metin ve Araştırma Metinlerini Kaynak Göstermeden Kullanmayınız!!!