Warning: Creating default object from empty value in /home/hjtferha/public_html/plugins/flexicontent_fields/fcloadmodule/fcloadmodule.php on line 134

Tavsiye Et. Yazdır

SAĞLIK FİNANSMANININ YÜRÜTÜLDÜĞÜ PİYASANIN ÖZELLİKLERİ

Görüntüleme Sayısı
: 52193 Görüntüleme
İçerik Türü
Makale
Yazar/lar
Ferhat SAYIM
İlgili Ders/Eğitimler
Sağlık Ekonomisi
Sağlık Yönetimi
Varsa İlgili Araştırma/Proje
Özet

SAĞLIK FİNANSMANININ YÜRÜTÜLDÜĞÜ PİYASANIN ÖZELLİKLERİ

Yazar: Ferhat SAYIM*

Özet

Piyasa kavramı bir pazardan ziyade pazarın işleyiş kurallarını ifade etmektedir. Sağlık piyasası da sağlık hizmeti alıcısı ve sunucularının karşılaştığı ortamlardan ziyade bu ortamların işleyiş kurallarını ve özelliklerini ifade etmektedir. Bu çalışmada sağlık finansmanının sağlandığı araç ve kurumların işleyiş kuralları ve özelliklerinden ziyade bu piyasanında içinde yeraldığı ekonomik düzenin temel kabulleri ve özelliklerine değinilmektedir. Ayrıca çalışmanın başında sağlık sektöründeki yönetim temelleri ve yöneticilerin eğitim altyapısına dair tespitler yapılarak, genel piyasadan ayrıştığı yönlerin vurgulanmasına uygun bir zemin hazırlanmaya çalışılmıştır. İleriki çalışmalarda da sağlık hizmetlerinin işleyişi ve piyasaların işleyişi arasındaki çatışmaların neler olabileceği ve yine sistem içinde bu çatışmaların çözümlerinin bulunup bulunmadığına değinilecektir.

Anahtar Kelimeler: Sağlık Ekonomisi, Sağlık Hizmeti Özellikleri, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlığın Finansmanı, Sağlık Piyasaları,* Yalova Ün.İİBF.Öğretim Üyesi-www.ferhatsayim.net-(Makale konusunu geniş sayılabilecek “piyasa ve etik” bağlamında kaynakçada bilgileri yer alan “Sağlık Piyasası ve Etik” kitabında inceleyebilirsiniz. )

Yayınlandığı Dergi
Sayfa Gezinti
Önceki [20] Sonraki [18]

Tanımlanmış Sayfalardaki İçeriklerin Sorumluluğu Sayfa Sahipleri Üzerindedir.!!!İçerik, Akademik Metin ve Araştırma Metinlerini Kaynak Göstermeden Kullanmayınız!!!