Tavsiye Et. Yazdır

A.R&D Araştırma ve Yazım Yönergesi(Araştırmacı ve Öğrencilere Yol Göstermek Amaçlı Hazırlanmıştır)

Biçim Kriterlerinin (Şekil Şartlarının) Önemi

*Değerlendirme kriterlerinin ağırlıkları konunun dahil olduğu bilimsel alana ve çalışmanın türüne göre değişmekle birlikte sosyal bilimler alanında özgün bir konu belirlendikten sonra aşağıdaki kriterleri gözönünde tutmanızda fayda var. Çalışmanın biçim kriterlerini kesinlikle küçümsememek gerekir. Çünkü bu kriterler içeriğin kalitesinin göstergesidir ve hazırlayan için içeriğin de kontrol edilmesini sağlamaktadır. Nitekim çalışmanın olgunlaştırılmasında biçimsel kontroller çok çok önemlidir ve içeriğin mükemmelleştirilmesinde bir yol olarak değerlendirilmelidir.

*Biçime dikkat ederek ilerlemek;

-daha sonra biçimi düzeltmek için zaman kaybetmek,

-ayrıntılarda boğulma,

-bölümlerin dengesiz dağıtımı,

-bölüm ve altbaşlıkların sıralamasına ilişkin kopukluk ve karışıklıklar,

-kafa karışıklığı v.b. olumsuzlukların giderilmesinde birebir fayda sağlayacaktır.

*Çalışmayı çeşitli aralıklarla hocanıza, konunun ulaşabildiğiniz otoritelerine ve Araştırma ekibinde değerlendirme komitesine gönderip değerlendirmesini istemelisiniz.

*Değerlendirme komitesinde görev alıyorsanız gelen raporun software dosyasında sorun gördüğünüz yerleri tarayıp "gözden geçir" menüsünde açıklama ekle komutuyla değerlendirmenizi yazmanızı öneriyoruz. Bu şekilde kişinin sizin istediklerinizi daha kolay ve yerinde algılamasını sağlayabilir, ayrıca sizin istediklerinizin yerine getirilip getirilmediğini kontrol etme aşamasında kolaylık elde edersiniz.

*Hazırlayacağınız çalışmanın türü ne olursa olsun Tez Yazım Klavuzuna ve Yönerge Sayfamızdaki Kurallar Riayet Edilmesi Gerekiyor. Tez yazım klavuzu için öğrencisi olduğunuz enstitünün tez yazım klavuzunu kullanın. 

Tanımlanmış Sayfalardaki İçeriklerin Sorumluluğu Sayfa Sahipleri Üzerindedir.!!!İçerik, Akademik Metin ve Araştırma Metinlerini Kaynak Göstermeden Kullanmayınız!!!